Sidan senast granskad/uppdaterad: 2012-05-07

När energi är en råvara är effektivisering en självklarhet

2012-05-07

För att energieffektivisera skogsindustrin ytterligare krävs stora kapitalintensiva investeringar. Om de ska hamna i Sverige krävs att företagen känner förtroende för den energipolitik som förs.

Palm LinaSkogsindustrin är Sveriges största elanvändare, närmare 23 TWh eller 16 procent av Sveriges elanvändning förädlas vidare till produkter som sågade trävaror, kartong, tryckpapper och mjukpapper. Utöver elen använder skogsindustrin också en stor andel biobränslen, men vi står också för stora leveranser av biobränslen som används i kraftvärmeverken och i hushållen i form av pellets.

Vi hymlar inte med att vi är stora energianvändare. Våra produkter är eftertraktade och har små klimatavtryck. Ja, de till och med hjälper till att minska utsläppen av koldioxid när de ersätter fossilbaserade produkter. Skogsindustrin arbetar aktivt med energieffektivisering, varje dag. När energin är en råvara och en stor kostnadspost är det självklart en konkurrensfördel att vara så effektiv i sitt användande som möjligt. Att använda energi på detta sätt, i form av bioenergi och klimatsnål el, i effektiva processer, tycker vi är bra!

Så gott som alla våra medlemsföretag inom massa- och pappersindustrin och flera av sågverken deltar i PFE, Program för Energieffektivisering, och har så gjort sedan starten 2005. Inom ramen för PFE har enbart dessa skogsindustriella anläggningar identifierat och utfört energieffektiviseringsåtgärder motsvarande 1 TWh under den första perioden (2005-2009), och motsvarande 0,6 TWh nu i den andra perioden (som startade 2009).

Med detta sagt ska man också ha klart för sig att det inom ramen för PFE enbart handlar om el-effektiviseringar. Utöver dessa effektiviseringar har investeringar också gjorts för att effektivisera energianvändningen över lag genom att förbättra den interna värmeåtervinningen och öka leveranserna av energi till samhället. Men skogsindustrins effektiviseringsåtgärder stannar inte vid anläggningarna. Ända ut i skogsbruket har effektiviseringen nått. Idag tas mer och mer biobränslen i form av grenar och toppar om hand, och används i kraftvärmeverken. Dessutom planerar de skogsägande bolagen att använda skogsmarken för att bygga vindkraftverk som kan leverera el under tiden som skogen växer.

För att effektivisera energianvändningen i skogsindustrin ytterligare krävs ofta stora investeringar i nyare och effektivare utrustning. Det kan till exempel handla om nya pannor, raffinörer eller indunstningsanläggningar. När dessa investeringar väl görs innebär de stora ”effektiviseringsklipp”, det kan vara upp till 30 procent energieffektivisering som uppnås på ett bräde.

Men, investeringarna är kapitalintensiva och innebär ofta stora ingrepp i produktionen. De möjliggörs därför inte enbart med effektivisering som mål. För att investeringarna, i de många gånger globala koncernerna, ska hamna i Sverige krävs bland annat att företagen känner förtroende för den energipolitik som förs. Man efterfrågar en politik som innebär stabil elförsörjning även långt in i framtiden. Men minst lika viktigt är att elen har konkurrenskraftiga priser jämfört med konkurrentländerna.

Hur ser då framtiden ut när det gäller energieffektivisering inom skogsindustrin?

Skogsindustrierna har tillsammans med branschen tagit initiativ till att sätta upp ett branschgemensamt mål när det gäller energieffektivisering. Målet säger att massa- och pappersindustrins totala energianvändning (både el och värme) per producerad mängd massa och papper ska minska med 15 procent till år 2020 räknat med år 2007 som bas. Detta branschgemensamma mål har även antagits av flera av medlemsföretagen, och då gäller det ofta hela deras verksamhet, även den del som ligger utanför Sverige.

Den andra programperioden av PFE tar slut år 2014, och branschen är nu involverad i arbetet att tillsammans med Energimyndigheten och andra stora energianvändare utveckla ett nytt styrmedel som ska leda till ännu mer effektivisering.

För att det framtida effektiviseringsarbetet inte ska sinkas krävs att också politikerna tar sitt ansvar:

• De stora elanvändarna måste kunna lita på att det finns en trygg elförsörjning även om 20 år, och att elpriserna kommer vara konkurrenskraftiga, detta är nödvändigt för att stora investeringar i energieffektiv teknik ska kunna ske.

• Det måste finnas rätt typer av styrmedel för energieffektivisering, som fungerar som morötter för företagen. PFE har varit ett bra sådant, som levererat stora effektiviseringsvinster till låg kostnad. En utveckling av PFE är önskvärd.

• Sverige måste med envishet fortsätta driva sin linje inom EU, att ett absolut tak på energianvändning inte är rätt väg framåt för tillväxt och klimatnytta. Sätt gärna mål för energieffektivisering, men se till att de är intensitetsbaserade så att de inte hämmar tillväxten i den energiintensiva industrin.

Lina Palm,
Energidirektör Skogsindustrierna


Kontakt

Lina Palm, 08-762 79 49

Relaterade länkar

2012 / Debattartikel / Energi / Nyhet